דף הבית » להשקיע בשוק ההון – מבלי לשלם מס: כל מה שצריך לדעת על תיקון 190

חפש:

צריכים ייעוץ פנסיוני?

הצוות של Financey מעניק ייעוץ חינם בשיחה הראשונה! רוצה לממש אותה?

 מלאו את הפרטים:

תחומים באתר

רוצים להישאר מעודכנים?

הכניסו את המייל שלכם והישארו מעודכנים בתכני הפנסיה הכי טובים ברשת

להשקיע בשוק ההון – מבלי לשלם מס: כל מה שצריך לדעת על תיקון 190

בניגוד לגיל 20, 30 או אפילו 40, בגיל 60 הכול נראה קצת אחרת. הגוף כבר לא מה שהיה, הראייה בדרך כלל מידרדרת וזה עוד לפני שבכלל הזכרנו את עניין הזיכרון. אלא שלגיל 60 יש גם לא מעט יתרונות, כמו תיקון 190 למשל – המקנה הטבות משתלמות במיוחד אך ורק לבני 60 ומעלה. אבל מהו אותו תיקון 190 שהפך לכה פופולרי בשנים האחרונות? מהם היתרונות שלו, עבור מי הוא מיועד והאם זה נכון שמדובר בדרך משתלמת במיוחד להשקיע בשוק ההון? פיננסי עושה לכם סדר. 

בשביל להבין באמת מהו תיקון 190 ומהם היתרונות הבולטים שלו, צריך לחזור קצת אחורה, לעידן שבו קופות הגמל היו נחשבות לאפיק השקעה מוצלח במיוחד. עד לשנת 2008 אלו שהחזיקו בקופת גמל והיו מפקידים אליה כספים, נהנו מהטבות מס על אותה הפקדה, אך לא רק; הרווחים מאותן השקעות היו פטורים ממס על רווחי הון ובחלוף 15 שנים הקופה הופכת לנזילה. אלא שבאותה שנה החוקים השתנו מקצה לקצה, אחרי שבמשרד האוצר החלו לקדם ולעודד חיסכון קצבה ולא חיסכון הוני כפי שהיה נהוג. פעולה זו, המכונה גם ״תיקון 3 לחוק״, למעשה חיסלה את האופציה להחזיק בקופת גמל הונית, ובכך היתרון של קופות הגמל ירד לטמיון. 

בעקבות זאת, חל סוג של בלבול בתחום. לא מעט הם אלו שהחזיקו בקופות גמל ובעקבות הצעד של משרד האוצר, החליטו להיפרד מהן, כדי לתור אחר אפיקי השקעה או מסלולים מניבים יותר. אלו בדרך כלל בחרו להתמקד ולהשקיע את כספם במכשירי השקעה אלטרנטיביים (תיקי השקעות, השקעות אלטרנטיביות, נדל”ן), וכך היה במשך ארבע שנים, עד לשנת 2012, אז שוב חוקי המשחק השתנו מקצה לקצה עם כניסתו של תיקון 190, שלשמו התכנסנו. 

הטבות מס רבות ודמי ניהול נמוכים: היתרונות הבולטים של תיקון 190 

אז מהו בעצם אותו תיקון 190 – אחד המסלולים המניבים, הנחשקים והמבוקשים ביותר בקרב בני גיל 60 ומעלה? 

תיקון 190, שנכנס לתוקף בשנת 2012, החזיר את קופות הגמל לקדמת הבמה, והפך אותן פעם נוספת לאפיק השקעה מוצלח, במיוחד עבור בני 60 ומעלה. מדובר למעשה בקופת גמל, המקנה למחזיק בה כמה יתרונות והטבות משתלמים במיוחד.

רוצים להתייעץ בנושא תיקון 190? השאירו פרטים:

לקבלת ייעוץ חינם בנושא ומידע נוסף מאחד המומחים שלנו, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

 

  • הטבות מס: באפיקים השונים הקיימים בשוק, אם בעל הקופה מחליט למשוך את כספיו בצורה הונית, יהיה עליו לשאת בנטל של 25 אחוז מס ריאלי, זאת בניגוד ל-15 אחוז בלבד מהרווח הנומינלי בתיקון 190. אם בעל הקופה יחליט למשוך את הכספים כקצבה, תהיה זו קצבה מוכרת ללא מיסוי. 
  • העברת כספים ללא אירוע מס: את הכספים המושקעים ניתן להעביר מסלול או לנייד לבית השקעות חלופי ללא צורך בתשלום מס, שכן במסגרת תיקון 190 העברת כספים בין מסלולים כלל לא נחשבת לאירוע מס. 
  • דמי ניהול נמוכים יחסית: לעומת אפיקי השקעה ומסלולים אחרים, דמי הניהול בקופת גמל זו נמוכים באופן יחסי.
  • פטור ממס על רווחי הון למוטבים במקרה של פטירה: אם בעל הקופה הלך לעולמו לפני גיל 75, מוטביו יזכו לפטור ממס על רווחי הון על כל הרווחים שנצברו במרוצת השנים. אם בעל הקופה הלך לעולמו לאחר גיל 75, למוטבים אפשרות לבחור אם לקבל את הכספים כקצבה בפטור ממס רווחי הון או בתשלום מס רווח הון של 15 על הרווח הנומינלי. 
  • ריבית דריבית: בעת מכירת ניירות ערך בתיקי השקעות מתבצע ניכוי מס במקור, זאת בתיקון לתיקון 190, אז ״הפגישה״ עם מס הכנסה נערכת רק בעת משיכת כספי ההשקעה. 
  • יתרונות השקעה: בניגוד לאפיקים אחרים, בתמהיל קופות אלו פיזור הנכסים כולל נכסים לא סחירים והשקעה בתשתיות ולא רק בניירות ערך סחירים.
היתרונות של תיקון 190

אז מי באמת זכאי ליהנות מתיקון 190?

סביר להניח שאם תיקון 190 היה פתוח לכולם, רבים היו בוחרים בו כנתיב השקעה, אך נכון לעכשיו, רק בני 60 ומעלה המחזיקים בקצבה חודשית מינימלית של 4,512 ש״ח יכולים ליהנות ממנו כהשקעה אמיתית ונזילה שבמקרים רבים מניבה רווחים גדולים למדי. כנראה שזו אחת הסיבות שמאז השינוי בחוק וכניסתו של תיקון 190, חזרו קופות הגמל להיות כל כך פופולריות.