דף הבית » תקנה 125 ד׳: אולי גם אתם זכאים להחזר של עשרות אלפי שקלים בשנה?

חפש:

צריכים ייעוץ פנסיוני?

הצוות של Financey מעניק ייעוץ חינם בשיחה הראשונה! רוצה לממש אותה?

 מלאו את הפרטים:

תחומים באתר

רוצים להישאר מעודכנים?

הכניסו את המייל שלכם והישארו מעודכנים בתכני הפנסיה הכי טובים ברשת

שוק ההון

תקנה 125 ד׳: אולי גם אתם זכאים להחזר של עשרות אלפי שקלים בשנה?

מתאים לכם ליהנות מהטבת מס בגובה 16,321 שקל בשנה? אם נולדתם לפני ה-1.1.1949 – הרווחתם ובגדול. על תקנה 125 ד׳ כבר שמעתם? אם לא, כדאי שתמשיכו לקרוא, בטח אם מתחשק לכם לחסוך אלפי שקלים ולעתים גם עשרות אלפי שקלים מדי שנה. 

תקנה 125 ד׳ נכנסה לתוקף רק בשנים האחרונות, מתוך הרצון של מס הכנסה להקל על אוכלוסיית הגמלאים בישראל. כל אזרח אשר מנהל כספים בשוק ההון במדינת ישראל, מחויב להיפרד מ-25 אחוז מהרווח הריאלי, פרט לאלו המבצעים שימוש בתקנה 125 ד׳. אלו, בניגוד לשאר אזרחי ישראל, זכאים לפטור על הרווח הריאלי בסכום של עד 16,321 שקל בשנה. 

יש לציין שההטבה החשובה תקפה אך ורק בפיקדונות בבנק ובפוליסות חיסכון. בעוד שהתשואה בבנק נמוכה למדי, פוליסות חיסכון נחשבות לאפיק השקעה משתלם במיוחד ולפופולרי עד מאוד בקרב משקיעים ישראלים, זאת בזכות היתרונות הרבים שלהן: סכום הכסף שהושקע נזיל; ניתן לבצע מעבר בין מסלולים שונים ללא אירוע מס; דמי הניהול קבועים וידועים מראש; וישנה שקיפות מלאה בנוגע לתשואה, זאת בניגוד לתיקי השקעות אחרים  שנותרים חסויים. 

לקבלת ייעוץ חינם בנושא ומידע נוסף מאחד המומחים שלנו, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

חשוב לזכור שלא מדובר בהטבה חד פעמית. להיפך. תקנה 125 ד׳ אפשר ואף רצוי לנצל בכל שנה קלנדרית, אך חשוב לדעת שלא ניתן לצבור את הכספים, ואם לא מנצלים את ההטבה בסיומה של אותה שנה קלנדרית, למעשה מוותרים עליה. ההטבה מקנה עד 13,321 שקל בשנה ליחיד ו-16,321 שקל בשנה לזוג שעומד בקריטריונים.

אז איך זה באמת עובד? 

כך נהנים מההטבה בפועל: אם אדם שנמצא מתאים (נולד לפני ה-1.1.1949) בחר להפקיד מיליון שקל בפוליסת חיסכון שהניבה לו תשואה של 1.6 אחוז בשנה, הוא זכאי ל-16 אלף שקל. בעוד שאזרחים שלא זכאים להטבה מחויבים לשלם 25 אחוז מס על הרווחים (כ-4,000 ש״ח), אדם הזכאי לבצע שימוש בתקנה 125 ד׳ פטור מתשלום המס, בכל שנה מחדש!

אם אתם עומדים בקריטריונים ורוצים ליהנות מהטבת מס זו, מומלץ לעשות זאת באמצעות הסוכן או היועץ הפיננסי שלכם. הוא ימלא את המסמכים הדרושים ויעביר לחברת הביטוח בקשה לביצוע מכירה רעיונית (מכירה ו/או קנייה מיידית של נייר ערך) בסוף השנה. חברת הביטוח תפעל למימוש הרווח הנצבר, ולאחר ניכויים שונים תעביר בחזרה את הסכום בחזרה לפוליסה. בתום פעולה זו תקבלו אישור פעולה מחברת הביטוח, עימו יש לגשת לסניף מס הכנסה הקרוב לביתכם ולהגיש אותו לפקיד השומה. 

לסיכום, תקנה 125 ד׳ משתלמת עד מאוד, ואם אתם אכן זכאים לה, אל תפספסו את ההזדמנות ליהנות מהחזר כספי שיכול להגיע עד עשרות אלפי שקלים בשנה.

מה אתם חושבים?